РЕЙДЕРИ – САНІТАРИ БІЗНЕСУ

Рейдерське захоплення: захист і протидія

Як не дивно, але це дійсно так. Об’єктом атаки рейдерів стає, як правило, те, що «погано лежить». Те, що надійно захищено, вони, найчастіше, не чапають.

Це природній відбір – виживає найсильніший.

Але ж на зорі цивілізації людина як біологічний вид аж ніяк не була найсильнішою в буквальному розумінні цього слова, і, однак, вона вижила. Дійсно, тому що людина була розумнішою. Розум і знання – це та ж сила, тільки набагато більш потужна. І в бізнесі діє той самий принцип. Так, є «сильні» - у них гроші, адмінресурс і т.ін. Але у боротьбі з ними можна вижити. Можна, якщо ви розумні і передбачливі.

Рейдер далеко не завжди претендує на активи підприємства. Його ціллю може бути, наприклад, знищення бізнесу конкурента. В залежності від поставленого завдання рейдер обирає механізми, за допомогою яких він буде це завдання вирішувати. Він визначає найбільш вразливе місце – так звану «точку входу». Це можуть бути співвласники компанії, правоохоронні органи, персонал, кредитори тощо. Після того, як «точка входу» визначена, починаються підготовчі процедури, найчастіше непомітні для топ-менеджменту потенційної «жертви». Останні починають розуміти, що підприємство, висловлюючись рейдерським сленгом, «кошмарять», вже після того, як процес набрав оборотів. І зупинити його непросто.

Рейдерство – це проблема, до якої краще готуватися заздалегідь. Хоча ефективні механізми протидії можна запропонувати навіть на етапі рейдерської атаки. Головне – правильно визначити, що саме є об’єктом посягань. Наприклад, майно підприємства можна передати в заставу, довгострокову оренду або просто продати з відстрочкою платежу. Якщо рейдер починає скуповувати акції, можна зробити додаткову емісію, щоб «розмити» пакети неблагонадійних акціонерів. Якщо проти підприємства розгорнута негативна піар-компанія в ЗМІ, необхідно зайняти жорстку позицію, виступити зі спростуванням недостовірної інформації і, по можливості, звернутися до суду з позовом про захист ділової репутації. На кожну дію завжди знайдеться своя протидія.

Однак практика доводить, що найбільш дієвим захистом від рейдерства є продумана система безпеки підприємства. Така система має враховувати:

1) потенційну можливість переоформлення сторонньою особою активів компанії на підставі підроблених документів на себе або іншу особу, а також можливу зміну власників за допомогою фальсифікації;

2) потенційну можливість перевірок контролюючих органів, в результаті яких діяльність підприємства буде паралізована, а також можливість штрафів і значних податкових донарахувань;

3) потенційну можливість слідчих дій (обшуків тощо) на підприємстві в результаті замовних кримінальних справ;

4) потенційну можливість витоку конфіденційної інформації;

5) потенційну можливість розповсюдження недостовірної інформації негативного змісту;

6) потенційну можливість корпоративних конфліктів між власниками компанії тощо.

Визначивши й оцінивши найбільш вразливі місця, можна розробити таку систему заходів, яка перетворить бізнес з можливої легкої здобичі у неприступну фортецю.

Контакти